Price ₹
3,000.00
| Others: | |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Lighting Color | Cool White |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Voltage | 240V |
| Battery Charging Time | 8 Hours |
Price ₹
2,500.00
| Others: | |
| Wattage | 3 W |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting Type | LED |
| Run Time | 10 hours |
| Length | 13.4 inches |
| Battery Capacity | 5000 mAH |
| Recommended Order Quantity | 1 |
Price ₹
1,100.00
| Others: | |
| Wattage | 10W |
| Battery Type | Alkaline |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Diamond 10 Watt LED Rechargeable Torch |
Price ₹
3,000.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | Aluminum |
| Type | Sos Warring Light |
| Certification | ISI |
| Rechargeable | Yes |
| IP Rating | 67 |
| Weight | 0.90 |
| Warranty | 1 Year Offsite |
Price ₹
2,600.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Search Light |
| Brand | Hesham |
| Body Material | Aluminum |
| Battery Type | Li-on |
| Lighting Color | Cool White |
| Warranty | 1Year Offsite Warranty |
| Weight | 250Gm |
Price ₹
2,500.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Search Light |
| Body Material | metel |
| Battery Type | Li-on |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 3.7V |
| Weight | 360 Grams(with Battery) |
| Capacity | 2600 mAh |
| Charging Time | 4 Hrs |
| Body | Aircraft Aluminum |
Price ₹
3,500.00
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Lighting Color | White |
| Certification | ISI |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
Price ₹
13,000.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP67 |
| Rechargeable | NO |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 115g |
| Dimensions | 174 X 47 X 47MM |
| Battery Included | 4 X AAA |
Price ₹
12,000.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Lighting Color | Cool White |
| Capacity | 13000-15999 mAh |
| Brand | Hesham |
| Model Name/Number | SL-23 |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP54 |
| usage | Flameproof Torch |
Price ₹
15,000.00
| Others: | |
| Body Material | Aluminium Alloy |
| Lighting Color | White |
| Type | Explosion Proof |
| Brand | Hesham |
| IP Rating | IP67 |
| Power | 1W |
| Lumen | 100 LM |
| Weight | 182.4 gm |
| Voltage | 4.2V |
| Light Mode | 3 Mode High |
| Body Color | Black |
| Battery | 18650 Rechargeable Battery |
| Charger | 100-240 VAC |
| Power Supply | 50 Hz |
| Explosion Proof mark | || 2G Ex. ib Zone 0/1/2 |
| Lens | Super Clean Glass |
| Reflector | Aluminum Alloy |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 137.7 mm |
| Usage | Rechargeable Intrinsically Safe Torch |
| Recommended Order Quantity | 10 Piece |
Price ₹
3,500.00
| Others: | |
| Warranty | 1 year |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | Aluminum |
| Certification | RoHS |
| Bulb Type | LED |
| IP Rate | IP67 |
| Beam Range | 700 m |
Price ₹
7,000.00
| Others: | |
| Weight | 800 g |
| Nominal voltage | 3.7 V |
| Lighting time | Greater than 13 hr |
| Rated voltage | 4.2 V |
| Main light source | 600 mA/W |
| Auxiliary light source | 110 mA |
| Nos of battery cycle | Greater than 800 |
Price ₹
1,950.00
| Others: | |
| Brand | Beitelite |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Capacity | Up to 4999 mAh |
| Wattage | 3W |
| Warranty | 1 Year Offsite |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
Price ₹
2,300.00
| Others: | |
| Brand | Britelite |
| Power Consumption | 3 W |
| Bulb Type | LED Bulb |
| Runtime | 720 hrs |
| Lamp | 10 W |
| LED Charging time | 12 hrs |
| Working Voltage | 10 - 30V DC |
Price ₹
2,300.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Britelite |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Run Time | 20 Hours |
| Charging Time | 3 Hour |
| Lumens | 200 Lumens |
| LED Life | Upto 100 |
Price ₹
1,900.00
| Others: | |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Plastic |
| Capacity | 5000-7999 mAh |
| Brand | Hesham |
| Beam Distance | 3.5km |
| Certification | ISI |
| Recommended Order Quantity | 5 Piece |
Price ₹
3,000.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Gunlite |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Capacity | Up to 4999 mAh |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
Price ₹
3,500.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Capacity | Up to 4999 mAh |
| IP Rating | IPX-65 |
| Lifetime | 100 |
| Recommended Order Quantity | 1 Number |
Price ₹
1,200.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Brand | Gunlite |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Type | Hand Torch |
Price ₹
2,300.00
| Others: | |
| Body Diameter | 31 mm |
| Length | 210 mm |
| Color | Black |
| Finish | Matt |
| Hand Grip | Diamond Knurled |
| Night Find | Radium Glow Band |
| Lamp | Cree XPE |
| Throw | 400 Meters |
| Light Output | 42 |
| Battery | Lithium Ion |
| Turbo Mode Runtime | 2.5 Hrs |
| Eco Mode Runtime | 4.5 Hrs |
| Strobe Mode Runtime | 4.5 Hrs |
| Lighting Color | Cool White |
| Capacity | 2600 mAh |
| Charging Time | 4 Hrs |
| Weight | 360 Grams(with Battery) |
| Voltage | 3.7 V |
| Body | Aircraft Aluminium |
| Surface Treatment | Hard Anodizing |
| Head Diameter | 72 mm |
Price ₹
1,900.00
| Others: | |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Lighting Type | LED |
| Capacity | 2600 mAh |
| Body | Aircraft Aluminium |
| Lamp | Cree XPE |
| Turbo Mode Runtime | 3.5 Hrs |
| Surface Treatment | Hard Anodizing |
| Throw | 300 Meters |
| Eco Mode Runtime | 7.5 Hrs |
| Head Diameter | 50 mm |
| Strobe Mode | 3.5 Hrs |
| Body Diameter | 31 mm |
| Light Output | 22 |
| Voltage | 3.7 V |
| Length | 196 mm |
| Charging Time | 4 hrs |
| Color | Black |
| Finish | Matt / High Gloss |
| Hand Grip | Diamond Knurled |
| Night Find | Radium Glow Band |
| Weight | 275 Grams(with Battery) |
| Charger Input | 10-220V AC |
| Output | 4.2V 1A DC |
| Cable Length | 1 Meter |
| Connector Pin | 3.5 mm Dia |
Price ₹
3,000.00
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Capacity | 5200 mAh |
| Lighting Type | LED |
| Charging Time | 9 Hrs |
| Voltage | 3.7 V |
| Material | Aluminium |
| Surface Treatment | Hard Anodizing |
| Throw | 400 mtrs |
| Head Diameter | 72 mm |
| Color | Cool White |
| Body Diameter | 31 mm |
| Light Output | 48 |
| Length | 270 mm |
| Body Color | Black Finish Matt |
| Weight | 415 Grams(with Battery) |
| Charger Input | 110-220 V AC |
| Cable Length | 1 meter |
| Connector Pin | 3.5 mm Dia |
| Recommended Order Quantity | 15 Piece |
Price ₹
3,000.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Hesham |
| Working Voltage | 4.2 V and 2.75 V |
| Usage/Application | Uv Torch |
Price ₹
2,000.00
| Others: | |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Britelite |
| Charging Time | 3 Hours |
| Run Time | 20 Hours |
| Lighting Color | Cool White |
| Hours Life | Upto 100 |
| LED Life | Upto 100 |
| Recommended Order Quantity | 1 Number |
Price ₹
2,300.00
| Others: | |
| Item Code | 1900M |
| Brand | Britelite |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Capacity | Up to 4999 mAh |
| Wattage | 3 |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
| Recommended Order Quantity | 10 Piece |
Price ₹
5,000.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Brand | HESHAM |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
Price ₹
999.00
| Others: | |
| Warranty | One Year Warranty & COD |
| Brand | Hesham |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Voltage | 10v |
| Working Hours | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Price ₹
5,500.00
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Search Light |
| Brand | HESHAM |
| Battery Type | 3.7 V - 6 Ah Lithium-ion Battery |
| Certification | ISI |
| Lighting Color | Cool White |
| Country of Origin | Made in India |
Price ₹
2,000.00
| Others: | |
| Wattage | 3W |
| Warranty | 1 Year Offsite Warranty |
| Focus Distance | 2500M |
| Battery Capacity | 20 Hours |
| Battery Voltage | 3 |
| 7v Li | on |
| Charging Time | 3 Hours |
| Model Name/Number | 2500M Phoenix Britelite |
| Run Time | 20 Hours |
Price ₹
1,299.00
| Others: | |
| Brand | Diamond |
| Battery Recycling Period | 400 times |
| Protection Period | 3 Month |
| Transformer | 9.0-9 |
| Light Range | 2000 meters |
| Charging Period | 5 Hours for Full recharge |
| Dry Battery | 6V 4.5 ah (6 months fully replacement guarantee) |
| Power | 3W |
| Life Span | 1 |
Price ₹
1,900.00
| Others: | |
| Weight | 150 gm |
| Color | Black |
| Spot Range | 500 m |
| Battery Charging Time | 2 to 6 hours |
| Battery Working Time | 9 to 11 hours |
| Battery Voltage | 3.7 V |
| Charger Input | AC 220 to 240 V |
| Charger Output | 5 V |
| Usage | Rechargeable Metal Torch |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Body Material | Hard aluminum alloy body |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting Color | White |
| Brand | Hesham |
| Lighting Period | 5 hrs |
| Lighting Type | LED |
| Size | 130 x 30 mm |
Price ₹
3,500.00
| Others: | |
| Body Material | Aluminium |
| Battery Type | 3.7 v 6000MAH |
| Certification | ISI |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 230V |
| Discharge Time | 3-4Hours |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 1KG |
| Switch Type | ON/OFF |
| Color | Black |
| Body | Air Craft Aluminum |
| Range | 3500 metter |
| Length | 13.3 |
| Recommended Order Quantity | 5 Piece |
Price ₹
1,800.00
| Others: | |
| Item Code | HIS-RGW-001 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Wattage | 5 W |
| Brand | Hesham |
| Warranty | 1 year |
| Lighting Color | Cool White |
| Weight | 180 g |
| Brightness | 450 Lumens |
| Dimensions | 155 mm (L) x 42 mm (HD) x 27 mm (TD) |
| Bulb | CREE high power LED lamp + 12 high brightness LED lights (red led x 6 |
| Recommended Order Quantity | 10 Piece |
Price ₹
1,300.00
| Others: | |
| Wattage | 10 W |
| Brand | Diamond |
| Range | 4000 meters(4 kms) |
| Battery | 4V |
| LED life | 1 |
| Dual Function | High Light and Dim Light |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
Price ₹
850.00
| Others: | |
| Warranty | 1 Year |
| Wattage | 5watt |
| Weight | 1100 gm |
| Brand | hesham |
| Body Material | ABS plastic |
| Charging Time | 8-10 hr |
| Switch Mode | High |
| Light Source | LED |
| Body Color | Yellow / Orange |
| Focal Length | Non Adjustable |
| Flashlight Usage | Railway patrolling |
| Model of LED Beads | XION Taiwan |
Price ₹
3,999.00
| Others: | |
| Warranty | 1Year |
| Wattage | 35w |
| Capacity | 5000-7999 mAh |
| Brand | Diamond |
| Certification | ISI |
| Charging Time | 3 Hours |
| Lighting Color | Cool White |
| Rechargeable | yes |
| Color | Black |
| Usage/Application | Diamond Torch |
| Country of Origin | Made in India |
if you are interested, please fill the below details: