Price ₹
1,900.00
₹1,900.00
| Others: | |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Lighting Type | LED |
| Capacity | 2600 mAh |
| Body | Aircraft Aluminium |
| Lamp | Cree XPE |
| Turbo Mode Runtime | 3.5 Hrs |
| Surface Treatment | Hard Anodizing |
| Throw | 300 Meters |
| Eco Mode Runtime | 7.5 Hrs |
| Head Diameter | 50 mm |
| Strobe Mode | 3.5 Hrs |
| Body Diameter | 31 mm |
| Light Output | 22 |
| Voltage | 3.7 V |
| Length | 196 mm |
| Charging Time | 4 hrs |
| Color | Black |
| Finish | Matt / High Gloss |
| Hand Grip | Diamond Knurled |
| Night Find | Radium Glow Band |
| Weight | 275 Grams(with Battery) |
| Charger Input | 10-220V AC |
| Output | 4.2V 1A DC |
| Cable Length | 1 Meter |
| Connector Pin | 3.5 mm Dia |
| GST | 24AAGCH4299H1ZC |
| Year of Establishment | 2016 |
| Nature of Business | Manufacturer |
| Number of Employees | 1 - 50 |
| Turnover | |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: