Price ₹
30,000.00
| General Details: | |
| Dimension | 229 x 98 x 234 mm |
| Material | Aluminium Alloy |
| Ip Grade | 67 |
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Color | Red |
| Span | 20-40 feet |
| Input Voltage | 230V |
| Model Name/Number | HIS-LED-OHC-140W |
| Power Supply | 230 |
| Recommended Order Quantity | 6 Piece |
Price ₹
2,100.00
| General Details: | |
| Material | Polycarbonate |
| Others: | |
| Light Source | LED |
| Brand | Hesham |
| Voltage | 10 - 110 V DC |
| Power | 15W |
| Model Name/Number | HIS-FLWS-014 |
| Lighting Color | Red |
| Temperature | - 40 deg C |
| Warranty | 1 Year |
| Recommended Order Quantity | 1 Unit |
Price ₹
5,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Forklift Red Zone Warning Light |
| Others: | |
| Usages | Forklift Safety |
| Light Source | LED |
| Color | Red / Blue |
| Brand | Hesham |
| Voltage | 10-80 V |
| Weight | 230 gm |
| Working Temperature | 85 deg |
| Size | 15.8 x 4.3 x 4.4 mm |
Price ₹
20,000.00
| General Details: | |
| Dimension | 7 Inch |
| Material | Aluminium Alloy |
| Ip Grade | 67 |
| Others: | |
| Color | Red |
| Input Voltage | 10-80V DC |
| Model Name/Number | HIS-LED-OHC-60W |
| Mounting Type | Stainless Steel Bracket |
| Country of Origin | Made in India |
Price ₹
3,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Solar Magnetic Base Warning Revolving Light |
| Others: | |
| Full charge time: | 12-16 hours (luminous under 100 |
| Auto | light control-100-300lux star-up control |
| on | off operation of a mandatory power |
| Size | 110*260.3(H)mm |
| flashes synchronouslyLuminous part: | 12 pieces super bright special 10LED |
| Color | red yellow white blue green |
| Brand | Hesham |
| Battery | high effective NI-MH battery 2.4V 900MA Or 4 pcs AAA battery |
| Brands | Hesham |
| Solar cell: | class A high-efficiency monocrystalline silicon 3.5V 180MA |
Price ₹
3,500.00
| General Details: | |
| Material | Aluminium Alloy |
| Usage/Application | Forklift Light |
| Others: | |
| Light Source | LED |
| Color | Red |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Voltage | 10-80V |
| Weight | 350gm |
Price ₹
1,100.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Forklift/Industrial Panel and Hydra Crane |
| Others: | |
| Siren Range | 80db |
| Voltage | 12V/24VDC/220VAC/110V AC |
| Power Source | Compressed Air |
| Brand | Hesham |
| Color | Red/ Amber/ Blue/Green |
| Sound Level | 110Db |
| Weight | 0.700gm |
| Model Name/Number | HIS-FLWS-014M |
| Warranty | 1 Year Offsite |
| Recommended Order Quantity | 40 |
Price ₹
5,000.00
| General Details: | |
| Material | Aluminium Alloy |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Lighting Color | red |
| Light Source | LED |
| Color | Red |
| Is It Waterproof | Waterproof |
Price ₹
2,200.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Others: | |
| Model Name/Number | (HIS-FLWS-014S) |
| Type | Wired |
| Number of Output | (HIS-FLWS-014S) |
| Color | amber |
| Brand | Hesham |
| Voltage | DC 10-110V |
| Weight | Screw mounted type |
Price ₹
18,999.00
| General Details: | |
| Dimension | 110 mm |
| Material | PU |
| Ip Grade | IP67 |
| Others: | |
| Color | Amber/Red/Green |
| Brand | Hesham |
| Auto Light Control | Manual |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | High Power Rechargeable Flare LED Safety Warning Light |
Price ₹
4,500.00
| Others: | |
| Country of Origin | Made in India |
| Working voltage: | -DC 9V-30V |
| Protection level: | -IP65 |
| Color | Red |
| Working mode: | -Always bright |
| Working temperature: | --20 DegreeC -70 DegreeC |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
Price ₹
7,000.00
| Others: | |
| Light Source | High Power LED |
| Brand | Hesham |
| Working Temperature | -45 to 85 deg C |
| Model Name/Number | HIS-FLWS-009 |
| Size | 152 x 60 x 57 mm |
| Voltage | 10-80 VDC |
| Power | 18 W |
| Life Time | Greater than 50000 hrs |
| IP Rate | IP68 |
| Beam Type | Line Beam |
Price ₹
1,500.00
| General Details: | |
| Dimension | 80 x 33 x 26 mm |
| Model | HIS-SL-001 |
| Material | PU |
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Auto Light Control | Button |
| Weight | 40 g |
| Working Temperature | -20~+60 deg C |
| Charging Time | 3-4 hours |
| Battery Capacity | 500 mah |
| Rated Voltage | 3.7-4.2V |
Price ₹
850.00
| General Details: | |
| Material | ABS |
| Others: | |
| Power | 0.4 watt |
| Brand | ABS |
| Voltage | 3.2V |
| Color | Red |
| Capacity | 12V |
| Diameter | 18mtr |
| Recommended Order Quantity | 2 pcs |
Price ₹
950.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Road safety |
| Others: | |
| Power | 5W |
| Brand | Hesham |
| Voltage | 12V |
| Solar Power | 1.2V / 0.001A / 0.3W |
| Operating Temperature | 30 ~ 50 deg C |
| Protection Level | IP67 |
| LED | 100 |
| Recommended Order Quantity | 1 Unit |
Price ₹
6,000.00
| General Details: | |
| Dimension | Approx 30 x 15.5 x 6 cm |
| Others: | |
| Life Span | Up to 30000 hours life expectancy |
| Modes | 7 distinct modes |
| Fesutyre | Water resistant and robust |
| Cable Length | 7 foot cable |
| Quantity | 1 Pc |
| LED per Light | 240 LEDs |
| Volt | 12V DC |
Price ₹
950.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Road |
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Solar Power | Panel |
| Color | Red |
| Lighting Color | Red |
| Body Material | ABS |
| Recommended Order Quantity | 50 |
Price ₹
7,000.00
| General Details: | |
| Material | aluminium |
| Usage/Application | industrial |
| Others: | |
| Part Required | Fork |
| Model Name/Number | HIS-FLWS-022B |
| Brand | Hesham |
| Color | Red |
| Recommended Order Quantity | 10 Piece |
Price ₹
1,500.00
| General Details: | |
| Material | ABS |
| Others: | |
| Color | Red |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Model Number | HIS-PS-001 |
| Weight | 20 gm |
| Long life | 70 Hours |
| Size | 5.5 x 2.8 x 2.8 cm |
Price ₹
4,500.00
| General Details: | |
| Material | PU glass Aluminium cast body |
| Usage/Application | Forklift Blue Arrow Warning Light |
| Others: | |
| Light Source | LED |
| Brand | Hesham |
| Voltage | 10-80 VDC |
| Model Number | HIS-LED-FLW-003 |
| Weight | 900 gm |
| Working Temperature | 10-80 deg C |
| Size | 140 x 65 x 90 mm |
| Temperature | - 40 to + 85 Overheat protection |
| Lumens | 250 - 600 Lumens |
| LEDs | 2 pcs x 5 W high intensity CREE LEDs |
| Applications | Forklift/ Overhead Crane warning Light |
| Power | 10 W |
Price ₹
5,500.00
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Model Name/Number | (HIS-FLWS-003F) |
| LED Power | 18w |
| LEDS | 9pcs*2W Osram LED |
| Operating Voltage | 10-80V DC |
| Waterproof rate | IP 67 |
| Housing Material | Diecast Aluminum |
| Beam type | Blinking Dotted Arrow |
| Lumen | 700-900LM |
Price ₹
2,800.00
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Body Material | ABS |
| Lighting Color | Green |
| Type | LED Q Light |
| Model Name/Number | SMCL80-BZ-2-24-G (Green) |
| Current | 0.063A |
| Number Of Poles | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Recommended Order Quantity | 50 Piece |
Price ₹
28,000.00
| General Details: | |
| Dimension | 229mm x 98mm |
| Material | Aluminium Alloy |
| Ip Grade | IP67 |
| Others: | |
| Color | Red |
| Model Name/Number | HIS-LED-OHC-120W |
Price ₹
28,000.00
| General Details: | |
| Dimension | 9" X 3.9" X 9.2" (229 X 98 X 234mm) |
| Material | Aluminium Alloy |
| Ip Grade | 65 |
| Others: | |
| Color | Red |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Hesham |
| Weight | 1.400kg |
| Brands | Hesham |
| Input Voltage | 230V AC |
| Model Name/Number | HIS-LED-OHC-120W |
| Mounting Type | YES |
| Power Supply | 230V AC |
Price ₹
29,000.00
| General Details: | |
| Material | Aluminum |
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Size | 229 x 98 x 234 mm |
| Lumens | 12000 Lumens |
| LEDs | 24 (Cree LED) |
| Voltage | 9-60 V |
| Power | 120 W |
| Cable Length | 3.3 meters |
| Working Temp | -40 to 85 deg C |
| Working life | 50 |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
if you are interested, please fill the below details: