Price ₹
2,200.00
| General Details: | |
| Wattage | 3 W |
| Material | Plastic moulded |
| Others: | |
| Running Time | 6-10 hr |
| Brightness | 450 lumens |
| Led Life | 1 |
| Weight | 130 g |
| Luminious Efficiency | 80-90 lumens per hour |
| Charging Period | 4-7 Hours |
| Protection | Waterproof IP65 as per EN standard |
| Warranty | 12 Months |
| Lighting Color | Cool White |
| Dimension | 200 x 36 x 29 mm |
| Battery Type | 2 No. AA Battery |
| Brand | Hesham |
| Mode | White Light 1 mode- Steady/Red 1 mode flashing/ Green 1 mode flashing |
Price ₹
1,999.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Railway signal torch |
| Others: | |
| Body Material | Aluminium |
| Battery Type | Lithium Battery |
| Certification | ISI |
| Lighting Color | Cool White |
| Lighting Type | LED |
| Brand | HESHAM |
Price ₹
1,600.00
| General Details: | |
| Color | RED/GREEN/WHITE |
| Model | HIS-RGW-003 |
| Others: | |
| Dimension | 155mm (L) x 42mm (HD) x 27mm (TD) |
| Brand | Hesham |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 5Watt |
if you are interested, please fill the below details: