Price ₹
4,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Forklift |
| Others: | |
| Mounting Bracket | Stainless Steel mounting kit |
| Beam Pattern | Spot |
| Life Span | 50000 hours above life |
| Size | 140 x 65 x 90 mm (5.6 inch) |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | HIS-LED-FLW-002 |
| Wattage | 10 W |
| Shape | Oval |
| Brand | Hesham |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Operating Temperature | - 40 to + 85 Overheat protection (activates at +50) |
| Input Current | 1.8A @ 12V |
| Number of LED | 2 |
| Lumens | 250-900 lm |
Price ₹
4,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Automobile |
| Others: | |
| Model Name/Number | BLUE SPOT LIGHT |
| Wattage | 10 W |
| Lighting Color | Blue |
| Shape | Round |
| Body Material | Plastic |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 10 -80 V DC |
Price ₹
4,500.00
| Others: | |
| Model Name/Number | HIS-LED-FLW-002 |
| Wattage | 10 |
| Brand | HESHAM |
| Lighting Color | BLUE |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | 2 WIRE |
| Shape | OBROUND |
| Type Of Bulb | TWIN LED |
| Lighting Type | LED |
| Recommended Order Quantity | 1 Number |
Price ₹
4,800.00
| General Details: | |
| Material | Aluminum |
| Power | 3 W |
| Others: | |
| Model Name/Number | HIS-LED-FLW-002 |
| Brand | Hesham |
| Input Voltage | 10-80 V |
| Warranty | 1 Year |
| Range | 5 to 7M |
| Mounting Bracket | Stainless Steel mounting kit |
| LED Qty | 2 |
| Size | 140 x 65 x 90 mm |
| Temperature | - 40 to + 85 Overheat protection (activates at +50) |
| Life span | 50000 hours above life |
| Current | 1.8A @ 12V |
| Lumens | 250-600 Lumens |
| Usage | Forklift Blue Spot Light |
Price ₹
4,000.00
| General Details: | |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Blue LED Forklift Spotlight |
| Power | 10 W |
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Connection | Leads |
| Voltage | 12-24 V |
| Housing Material | Aluminum |
| Life Span | 50 |
Price ₹
4,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium Alloy |
| Others: | |
| Part Required | Fork |
| Light Source | LED |
| Color | Blue |
| Is It Waterproof | Waterproof |
Price ₹
4,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | OUTDOOR |
| Others: | |
| Model Name/Number | HIS-LED-FLW-002 |
| Wattage | 10 |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Recommended Order Quantity | 10 Piece |
if you are interested, please fill the below details: