Price ₹
5,000.00
| General Details: | |
| Battery Backup | 6-7Hours |
| Usage/Application | Industrial Emergency Light |
| Voltage | 230V |
| Others: | |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | IP65 |
| Power | 230V |
| Lighting Color | Red |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Charging Time | 4Hours |
| IP Rating | 66 |
| LED Display | 27W |
| Model Name/Number | EE |
| Warranty | 1 Year Offsite |
| Weight | 4 |
| Brand | Hesham |
Price ₹
2,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Airport |
| Voltage | 230V |
| Color | Green |
| Others: | |
| Working Humidity | 3.7 Li-ion |
| Battery | 3.7 Li-ion |
| Backup | 6-8 Hrs. |
| Recommended Order Quantity | 5 |
Price ₹
4,200.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial Emergency Light |
| Voltage | Upto 230 V |
| Color | YELLOW |
| Size | (mm)350(L)X 285(H) X 90(W) |
| Others: | |
| Cabinet | Aluminium |
| Working Temperature | 230AC |
| Power | 230V |
| Model Name/Number | HIS-LED-EE |
| Recommended Order Quantity | 1 |
Price ₹
5,000.00
| Others: | |
| Body Material | Plastic |
| Power | 40w |
| Lighting Color | White |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Lighting Type | LED |
| Brand | hesham |
| Recommended Order Quantity | 10 |
Price ₹
4,200.00
| General Details: | |
| Voltage | Upto 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Others: | |
| Lighting Type | LED |
| Battery Type | Lithium Ion |
| LED Life | 100 |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Hesham |
Price ₹
4,200.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 230V AC |
| Color | Red |
| Others: | |
| Working Temperature | 6V 4.5Ah battery |
| Model Name/Number | HIS-EE-Gujarati |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery | 12V |
| Light | White |
| Recommended Order Quantity | 1 |
Price ₹
4,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Emergency Exit Light Double Side |
| Voltage | 230V AC |
| Color | Green/Red |
| Size | 39.2*19*6.1cm |
| Others: | |
| Model Name/Number | HIS-EES-002D |
| Battery | 3.7V |
| Battery Back up | 3-4H |
Price ₹
3,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Green Emergency Exit Light With Acrylic Signage |
| Shape | Rectangle |
| Color | Green |
| Others: | |
| Input Voltage | 230V |
| Display Function | Animation |
| Design Type | Standard |
Price ₹
3,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Green Emergency Exit Light With Acrylic Signage |
| Voltage | 230V AC |
| Color | Green |
| Size | 300(L)*160(H)*32(w) |
| Others: | |
| Power | 5 Watts |
| Model Name/Number | HIS-Green-Exit |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimission | 300(L)*160(H)*32(w) |
| Recommended Order Quantity | 5 |
Price ₹
3,800.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 230V AC |
| Color | Red |
| Others: | |
| Working Temperature | 6V 4.5Ah battery |
| Power | 230 |
| Model Name/Number | EE-54 |
| Country of Origin | Made in India |
Price ₹
4,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Industrial Emergency Light |
| Others: | |
| Body Material | Aluminium |
| Power | 27W x 2 Nos 360 Degree rotatable High power LED |
| Lighting Color | Red |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Brand | Hesham |
| Recommended Order Quantity | 1 |
Price ₹
4,000.00
| Others: | |
| Battery Power | Exide make 12V 7Ah SLA Battery |
| Light Body | Waterproof Aluminum IP65 |
| Protection | Over current DC/AC Fuse |
| Body | Fully protected weather proof and dust proof |
| Charging | 7 Hrs |
| Weight | Less than 3 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Hesham |
if you are interested, please fill the below details: