Price ₹
67,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Forklift Anti Collision Sensor |
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Voltage | 12-48 V |
| Cable | 3 meters |
| Working temperature | Below 20-50 deg C |
| Communication Interface | Wireless |
| Item Type | Security alarm |
| Type | Anti collision warning alarm |
Price ₹
95,000.00
| General Details: | |
| Operating Temperature | -20 to +70 deg C |
| Others: | |
| Brand | Hesham |
| Usage | Industrial |
| Dimensions | Sensor 70.5(W) x 39.5(H) x 22.5(D) mm / Control Box 152.6(W) x 89.2(H) x 53.8(D) mm |
| Transmitter Type | FMCW |
| Voltage | 10-30 VDC |
| Weight | 85 Grams (sensor) 240 Grams (control box) |
| Detecting Distance | 0.1 - 20m |
| Detection Zone Visualization | Green (furthest) |
| Detection Tolerance | +/-10cm |
| IP Protection | IP67 (sensor)/ Display & Camera |
| Vibration Rating | 5.9 gm |
| Power Supply | 10 to 32 VDC |
| Storage Temperature | -30 to +80 deg C |
| Model Number | HIS-FLWS-040 |
| Recommended Order Quantity | 1 |
Price ₹
78,000.00
| Others: | |
| Part Number | 040A |
| Vehicle Model | (HIS- FLWS-040A) |
| Sensor Type | Anti Collision Sensor |
| Brand | Hesham |
| Country of Origin | Made in India |
| Distance | 10M |
| application | Forklift / Truck |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
if you are interested, please fill the below details: