Price ₹
4,500.00
₹4,500.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Forklift |
| Others: | |
| Mounting Bracket | Stainless Steel mounting kit |
| Beam Pattern | Spot |
| Life Span | 50000 hours above life |
| Size | 140 x 65 x 90 mm (5.6 inch) |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | HIS-LED-FLW-002 |
| Wattage | 10 W |
| Shape | Oval |
| Brand | Hesham |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Operating Temperature | - 40 to + 85 Overheat protection (activates at +50) |
| Input Current | 1.8A @ 12V |
| Number of LED | 2 |
| Lumens | 250-900 lm |
| GST | 24AAGCH4299H1ZC |
| Year of Establishment | 2016 |
| Nature of Business | Manufacturer |
| Number of Employees | 1 - 50 |
| Turnover | |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: