Price ₹
4,200.00
₹4,200.00
| General Details: | |
| Body Material | Metal |
| Color | White |
| Usage/Application | Emergency Exit Light |
| Shape | Rectangular |
| Others: | |
| Board Thickness | 33.02 x 16.51 x 10.16 |
| Warranty | 1 Year Offsite |
| Dimension | 33.02 x 16.51 x 10.16 |
| Lighting Type | Round |
| Brand | Hesham |
| Pole Diameter | 33.02 x 16.51 x 10.16 |
| I Deal In | New Only |
| Recommended Order Quantity | 5 Piece |
| Battery Type | SMF,VRLA Inbuilt |
| Capacity | 12V,7AH |
| Charging Time | 7 To 8 Hrs |
| Dimmable | Dim/Bright option is provided |
| Frequency | 50Hz |
| Fuse Protection | 1A,230V AC fuse & 15A,12V DC fuse |
| IP Rating | IP33 |
| LED Display | Red/Green Acrylic transparent |
| LED Indications | Mains in,battery |
| Number Of Battery''S | 1 |
| Operating Temperature | 0 to 40 degree ambient temperature |
| Packaging Size | Dimensions(mm)350(L)X 285(H) X 90(W) |
| Remote Control | No |
| Sensor | Day/Night Sensor (LDR ) protects lighting when day time |
| Solar Powered | No |
| Voltage | 175V to 260V AC 50Hz |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 5.95Kg |
| Color Temperature | 4000K |
| Lifespan | 10 years |
| Item Code | HIS-LED-EE |
| Delivery Time | 1Days |
| Production Capacity | 15 |
| Packaging Details | Box Packing |
| GST | 24AAGCH4299H1ZC |
| Year of Establishment | 2016 |
| Nature of Business | Manufacturer |
| Number of Employees | 1 - 50 |
| Turnover | |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: